Nike Cross National Championships
2009 Results
NXN Championships official site
Results will be placed below after the meet, go to the official site for up to date results.
NXN Results:
� RecordTiming.com - Contractor License� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � HY-TEK's Meet Manager
� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � Nike Cross Nationals - 12/5/2009� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � Portland Meadow -Portland, OR� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � Last Completed Event� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
�
Event 1� Mixed 5k Run CC Open
==================================================================================
� � � Name� � � � � � � � � � � � � � � � � � � Year School� � � � � � � � � � � � � � � Avg Mile� � � � Finals� Points
==================================================================================
Results - Women� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� 1 #508 Catherine Phillips� W10 Aurora Runners� � � � � � � � � 5:58.5� � � 18:33.7� � � 1� � �
� 2 #507 Marta McLaughlin� � � W14 Aurora Runners� � � � � � � � � 5:59.0� � � 18:35.1� � � 2� � �
� 3 #628 Paige Rice� � � � � � � � � W14 Una-Or-Portl� � � � � � � � � � � 6:06.6� � � 18:59.0� � � � � � � �
� 4 #562 Katie Johnson� � � � � � W11 Little Branch-B� � � � � � � � 6:10.2� � � 19:09.9� � � 3� � �
� 5 #564 Samantha Morabe� � � � W10 Little Branch-B� � � � � � � � 6:11.2� � � 19:13.0� � � 4� � �
� 6 #561 Anna Johnson� � � � � � � W11 Little Branch-B� � � � � � � � 6:13.6� � � 19:20.7� � � 5� � �
� 7 #504 Megan Hulton� � � � � � � W11 Aurora Runners� � � � � � � � � 6:15.5� � � 19:26.6� � � 6� � �
� 8 #565 Rachel Seymour� � � � � W13 Little Branch-B� � � � � � � � 6:17.3� � � 19:32.2� � � 7� � �
� 9 #560 Jessica Hilton� � � � � W11 Little Branch-B� � � � � � � � 6:20.0� � � 19:40.6� � � 8� � �
� 10 #502 Paige Anderson� � � � � W12 Aurora Runners� � � � � � � � � 6:24.2� � � 19:53.5� � � 9� � �
� 11 #563 Pauline Mandel� � � � � W12 Little Branch-B� � � � � � � � 6:24.7� � � 19:55.0� � 10� � �
� 12 #637 Celeste Neff� � � � � � � W12 Una-Tx-The_w� � � � � � � � � � � 6:26.6� � � 20:01.0� � � � � � � �
� 13 #603 Kaity Malloy� � � � � � � W10 South Temecu-G� � � � � � � � � 6:26.8� � � 20:01.5� � 11� � �
� 14 #666 Pricilla Timons� � � � � � W una91� � � � � � � � � � � � � � � � � � 6:27.8� � � 20:04.8� � � � � � � �
� 15 #503 Sarah Anstett� � � � � � W12 Aurora Runners� � � � � � � � � 6:31.2� � � 20:15.4� � 12� � �
� 16 #559 Alia Bales� � � � � � � � � W11 Little Branch-B� � � � � � � � 6:33.2� � � 20:21.5� � 13� � �
� 17 #599 Carly Bauer� � � � � � � � W12 South Temecu-G� � � � � � � � � 6:33.4� � � 20:22.0� � 14� � �
� 18 #605 Alec Slamal� � � � � � � � W10 South Temecu-G� � � � � � � � � 6:34.4� � � 20:25.1� � 15� � �
� 19 #636 Claire Andrews� � � � � W12 Una-Tx-The_w� � � � � � � � � � � 6:34.7� � � 20:26.3� � � � � � � �
� 20 #604 Alexis Morabe� � � � � � W12 South Temecu-G� � � � � � � � � 6:36.2� � � 20:30.9� � 16� � �
� 21 #505 Sarah Mars� � � � � � � � � W11 Aurora Runners� � � � � � � � � 6:38.7� � � 20:38.7� � 17� � �
� 22 #601 Allison Blake� � � � � � W11 South Temecu-G� � � � � � � � � 6:41.3� � � 20:46.8� � 18� � �
� 23 #619 Nikki Leonard� � � � � � W11 Una-Mi-Troy-Leonard� � � � 6:42.2� � � 20:49.3� � � � � � � �
� 24 #513 Emily Neu� � � � � � � � � � W12 Aurora Runners-B� � � � � � � 6:42.5� � � 20:50.3� � 19� � �
� 25 #506 Allyssa McLaughlin� W12 Aurora Runners� � � � � � � � � 6:44.7� � � 20:57.3� � 20� � �
� 26 #602 Shannon Emery� � � � � � W11 South Temecu-G� � � � � � � � � 6:45.0� � � 20:58.0� � 21� � �
� 27 #509 Megan Baritot� � � � � � W13 Aurora Runners-B� � � � � � � 6:46.8� � � 21:03.6� � 22� � �
� 28 #515 Amanda Westfall� � � � W11 Aurora Runners-B� � � � � � � 6:47.4� � � 21:05.5� � 23� � �
� 29 #512 Emma Holbrook� � � � � � W11 Aurora Runners-B� � � � � � � 6:48.3� � � 21:08.3� � 24� � �
� 30 #536 Megan Mullaney� � � � � W13 Crusader Harriers� � � � � � 6:50.8� � � 21:16.1� � � � � � � �
� 31 #600 Madison Baugh� � � � � � W13 South Temecu-G� � � � � � � � � 6:53.0� � � 21:23.1� � 25� � �
� 32 #623 Laura Hogan� � � � � � � � W11 Una-Oh-Rocky� � � � � � � � � � � 6:53.1� � � 21:23.3� � � � � � � �
� 33 #529 Macey Walker� � � � � � � W13 Cleveland Bl� � � � � � � � � � � 6:53.5� � � 21:24.7� � � � � � � �
� 34 #510 Abbi Boss� � � � � � � � � � W11 Aurora Runners-B� � � � � � � 6:55.5� � � 21:30.7� � 26� � �
� 35 #648 Peggy Noel� � � � � � � � � W12 Vancouver Th-G� � � � � � � � � 6:56.3� � � 21:33.2� � � � � � � �
� 36 #514 Quinn Roesch� � � � � � � W12 Aurora Runners-B� � � � � � � 6:59.6� � � 21:43.4� � 27� � �
� 37 #535 Marissa McBride� � � � W12 Crusader Harriers� � � � � � 7:01.0� � � 21:48.0� � � � � � � �
� 38 #616 Cara Bottorff� � � � � � W11 Una-De-Newar� � � � � � � � � � � 7:01.3� � � 21:48.9� � � � � � � �
� 39 #537 Genevieve Reaume� � � W11 Crusader Harriers� � � � � � 7:01.6� � � 21:49.8� � � � � � � �
� 40 #591 Shannon Sullivan� � � W13 Rocky River XC Club� � � � 7:01.9� � � 21:50.8� � � � � � � �
� 41 #519 Lauren O'Connor� � � � W13 Aurora Runners-C� � � � � � � 7:02.8� � � 21:53.3� � � � � � � �
� 42 #517 Kim Dziulko� � � � � � � � W10 Aurora Runners-C� � � � � � � 7:02.8� � � 21:53.5� � � � � � � �
� 43 #516 Mackenzie Donahue� � W13 Aurora Runners-C� � � � � � � 7:03.7� � � 21:56.2� � � � � � � �
� 44 #534 Danielle Bridges� � � W13 Crusader Harriers� � � � � � 7:04.8� � � 21:59.7� � � � � � � �
� 45 #547 Breanna Hartshorne� W10 Irish Rc-G� � � � � � � � � � � � � 7:07.5� � � 22:08.1� � 28� � �
� 46 #511 Emily Crawford� � � � � W10 Aurora Runners-B� � � � � � � 7:13.0� � � 22:25.0� � 29� � �
� 47 #642 Abby Knight� � � � � � � � W12 Una-Wa-Vanco� � � � � � � � � � � 7:14.6� � � 22:30.0� � � � � � � �
� 48 #614 Karissa Jackson� � � � W12 Una-Ak-Junea� � � � � � � � � � � 7:24.2� � � 23:00.0� � � � � � � �
� 49 #643 Lara Lucero� � � � � � � � W10 Una-Wa-Vanco� � � � � � � � � � � 7:26.3� � � 23:06.4� � � � � � � �
� 50 #549 Coral McKibben� � � � � W10 Irish Rc-G� � � � � � � � � � � � � 7:30.3� � � 23:18.9� � 30� � �
� 51 #582 Erin O'Brien� � � � � � � W11 O'Brien's Army� � � � � � � � � 7:37.2� � � 23:40.3� � � � � � � �
� 52 #546 Becca Eddy� � � � � � � � � W11 Irish Rc-G� � � � � � � � � � � � � 7:43.6� � � 24:00.1� � 31� � �
� 53 #647 Jannelle Mackoff� � � W10 Vancouver Th-G� � � � � � � � � 7:55.4� � � 24:37.0� � � � � � � �
� 54 #545 Hannah Albright� � � � W10 Irish Rc-G� � � � � � � � � � � � � 7:55.8� � � 24:38.1� � 32� � �
� 55 #550 Allie Reiling� � � � � � W12 Irish Rc-G� � � � � � � � � � � � � 7:56.3� � � 24:39.6� � 33� � �
� 56 #624 Ava Connolly� � � � � � � W12 Una-Or-Lake_� � � � � � � � � � � 8:24.6� � � 26:07.6� � � � � � � �
Results - Men� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� 1 #615 Tyler Dutchover� � � � M11 Una-Ca-Calim� � � � � � � � � � � 5:14.3� � � 16:16.4� � � � � � � �
� 2 #587 Kenny Krotzer� � � � � � M10 Raven Runners� � � � � � � � � � 5:15.9� � � 16:21.2� � � 1� � �
� 3 #620 Christopher Montoya M10 Una-Nm-Albuq� � � � � � � � � � � 5:16.4� � � 16:22.8� � � � � � � �
� 4 #662 Andy Bennison� � � � � � � � M Stark St AC� � � � � � � � � � � � 5:18.7� � � 16:30.1� � � 2� � �
� 5 #631 Tyler Tate� � � � � � � � � M11 Una-Pa-Kenne� � � � � � � � � � � 5:19.6� � � 16:32.7� � � � � � � �
� 6 #526 Will Melton� � � � � � � � M10 Bronco TC� � � � � � � � � � � � � � 5:20.1� � � 16:34.4� � � 3� � �
� 7 #622 Nicholas Orlowski� � M11 Una-Ny-Lanca� � � � � � � � � � � 5:22.4� � � 16:41.5� � � � � � � �
� 8 #650 Azar Chatur� � � � � � � � M10 Vancouver Th� � � � � � � � � � � 5:23.5� � � 16:44.9� � � � � � � �
� 9 #553 Karson Fronk� � � � � � � M11 Little Branch-B� � � � � � � � 5:24.0� � � 16:46.5� � � 4� � �
� 10 #589 Nick Lawrence� � � � � � M11 Raven Runners� � � � � � � � � � 5:24.2� � � 16:47.1� � � 5� � �
� 11 #633 Joshua Hernandez� � � M11 Una-Tx-Boern� � � � � � � � � � � 5:25.4� � � 16:51.0� � � � � � � �
� 12 #634 Timo Sheard� � � � � � � � � � M Una-Tx-Cedar� � � � � � � � � � � 5:25.5� � � 16:51.3� � � � � � � �
� 13 #645 Dylan Croeni� � � � � � � M11 Una-Wa-Washo� � � � � � � � � � � 5:25.8� � � 16:52.2� � � � � � � �
� 14 #583 Ryan Rodriguez� � � � � M11 O'Brien's Army� � � � � � � � � 5:26.0� � � 16:52.6� � � � � � � �
� 15 #585 Nate Gesell� � � � � � � � M10 Raven Runners� � � � � � � � � � 5:26.2� � � 16:53.3� � � 6� � �
� 16 #554 John Mattoon� � � � � � � M11 Little Branch-B� � � � � � � � 5:26.8� � � 16:55.1� � � 7� � �
� 17 #661 Musa Ahmed� � � � � � � � � � � M Stark St AC� � � � � � � � � � � � 5:27.2� � � 16:56.4� � � 8� � �
� 18 #660 Curran Carlile� � � � � � � M Stark St AC� � � � � � � � � � � � 5:27.8� � � 16:58.4� � � 9� � �
� 19 #501 Teddy Witt� � � � � � � � � M10 Abq JV XC� � � � � � � � � � � � � � 5:28.4� � � 17:00.1� � � � � � � �
� 20 #556 Tyler Rackleff� � � � � M10 Little Branch-B� � � � � � � � 5:29.1� � � 17:02.2� � 10� � �
� 21 #581 Francis Lee� � � � � � � � M12 O'Brien's Army� � � � � � � � � 5:30.0� � � 17:05.2� � � � � � � �
� 22 #521 Kevin O'Connor� � � � � M11 Aurora Runners-D� � � � � � � 5:30.1� � � 17:05.5� � � � � � � �
� 23 #557 Jordan Storkersen� � M10 Little Branch-B� � � � � � � � 5:30.6� � � 17:07.1� � 11� � �
� 24 #590 Jeff Miles� � � � � � � � � M11 Raven Runners� � � � � � � � � � 5:32.8� � � 17:13.9� � 12� � �
� 25 #569 Ryan Oberlin� � � � � � � M10 Loyola XC Club� � � � � � � � � 5:33.7� � � 17:16.5� � 13� � �
� 26 #574 Keith Williams� � � � � M13 Near Center-A� � � � � � � � � � 5:34.8� � � 17:20.0� � 14� � �
� 27 #528 Chad Whittington� � � M10 Bronco TC� � � � � � � � � � � � � � 5:35.1� � � 17:20.9� � 15� � �
� 28 #665 Everett Stilley� � � � � � M Stark St AC� � � � � � � � � � � � 5:35.3� � � 17:21.7� � 16� � �
� 29 #522 Alex Weberg� � � � � � � � M11 Aurora Runners-D� � � � � � � 5:35.7� � � 17:22.9� � � � � � � �
� 30 #571 Nathan Fall� � � � � � � � M10 Near Center-A� � � � � � � � � � 5:36.7� � � 17:26.0� � 17� � �
� 31 #555 Brandon Messerly� � � M12 Little Branch-B� � � � � � � � 5:37.3� � � 17:27.8� � 18� � �
� 32 #586 Keefe Hanson� � � � � � � M11 Raven Runners� � � � � � � � � � 5:38.5� � � 17:31.6� � 19� � �
� 33 #567 Clark Gapen� � � � � � � � M10 Loyola XC Club� � � � � � � � � 5:38.5� � � 17:31.6� � 20� � �
� 34 #618 Tim Johnson� � � � � � � � M12 Una-Il-Palat� � � � � � � � � � � 5:39.1� � � 17:33.3� � � � � � � �
� 35 #610 John Metzger� � � � � � � M10 Titans XC� � � � � � � � � � � � � � 5:39.2� � � 17:33.6� � 21� � �
� 36 #613 Josh Simkins� � � � � � � M11 Titans XC� � � � � � � � � � � � � � 5:40.3� � � 17:37.0� � 22� � �
� 37 #552 Kevin Chamberlain� � M12 Little Branch-B� � � � � � � � 5:40.7� � � 17:38.4� � 23� � �
� 38 #612 Bradford Rogers� � � � M10 Titans XC� � � � � � � � � � � � � � 5:41.3� � � 17:40.2� � 24� � �
� 39 #597 Kon McClure� � � � � � � � M11 South Temecula-B� � � � � � � 5:41.6� � � 17:41.2� � 25� � �
� 40 #641 Nathan Richards� � � � � � M Una-Wa-Longv� � � � � � � � � � � 5:41.8� � � 17:41.9� � � � � � � �
� 41 #566 Andrew Fausone� � � � � M11 Loyola XC Club� � � � � � � � � 5:41.9� � � 17:42.0� � 26� � �
� 42 #542 Caleb Patrick� � � � � � M10 Irish Rc-B� � � � � � � � � � � � � 5:42.6� � � 17:44.2� � 27� � �
� 43 #607 Adam Avischious� � � � M12 Titans XC� � � � � � � � � � � � � � 5:43.1� � � 17:45.9� � 28� � �
� 44 #655 Trevor Burrus� � � � � � M10 Vancouver Wolf Pack� � � � 5:43.6� � � 17:47.3� � 29� � �
� 45 #638 Austin Morgan� � � � � � M11 Una-Wa-Colle� � � � � � � � � � � 5:44.2� � � 17:49.4� � � � � � � �
� 46 #657 Jorge Torres� � � � � � � M11 Vancouver Wolf Pack� � � � 5:45.3� � � 17:52.7� � 30� � �
� 47 #532 Cody Sharrer� � � � � � � M10 Cleveland TC� � � � � � � � � � � 5:45.5� � � 17:53.2� � � � � � � �
� 48 #524 Arnie Hermes� � � � � � � M11 Bronco TC� � � � � � � � � � � � � � 5:46.8� � � 17:57.4� � 31� � �
� 49 #568 Sean Kelly� � � � � � � � � M10 Loyola XC Club� � � � � � � � � 5:47.0� � � 17:58.0� � 32� � �
� 50 #611 Jake Purvis� � � � � � � � M12 Titans XC� � � � � � � � � � � � � � 5:48.3� � � 18:02.0� � 33� � �
� 51 #531 Austin Schatz� � � � � � M10 Cleveland TC� � � � � � � � � � � 5:48.4� � � 18:02.2� � � � � � � �
� 52 #654 Preston Bahr� � � � � � � M11 Vancouver Wolf Pack� � � � 5:48.5� � � 18:02.6� � 34� � �
� 53 #594 Jarrod Blake� � � � � � � M10 South Temecula-B� � � � � � � 5:48.8� � � 18:03.4� � 35� � �
� 54 #576 Eli Brunette� � � � � � � M11 Near Center-B� � � � � � � � � � 5:48.9� � � 18:04.0� � 36� � �
� 55 #606 Greg Cruz� � � � � � � � � � M11 Stark St AC� � � � � � � � � � � � 5:49.5� � � 18:05.6� � 37� � �
� 56 #527 Danny Stalters� � � � � M13 Bronco TC� � � � � � � � � � � � � � 5:49.6� � � 18:05.9� � 38� � �
� 57 #588 Korey Krotzer� � � � � � M12 Raven Runners� � � � � � � � � � 5:50.3� � � 18:08.1� � 39� � �
� 58 #530 Zane Eby� � � � � � � � � � � M12 Cleveland TC� � � � � � � � � � � 5:50.5� � � 18:08.7� � � � � � � �
� 59 #598 Dillon Peters� � � � � � M10 South Temecula-B� � � � � � � 5:51.1� � � 18:10.8� � 40� � �
� 60 #593 Isaac Bermudez� � � � � M11 South Temecula-B� � � � � � � 5:51.2� � � 18:11.0� � 41� � �
� 61 #570 Carl Perera� � � � � � � � M10 Loyola XC Club� � � � � � � � � 5:52.1� � � 18:13.7� � 42� � �
� 62 #541 Todd Moore� � � � � � � � � M10 Irish Rc-B� � � � � � � � � � � � � 5:52.8� � � 18:15.9� � 43� � �
� 63 #558 Drew Woodside� � � � � � M11 Little Branch-B� � � � � � � � 5:54.1� � � 18:20.0� � 44� � �
� 64 #640 Scott Allen� � � � � � � � M12 Una-Wa-Liber� � � � � � � � � � � 5:55.8� � � 18:25.4� � � � � � � �
� 65 #538 Jackson Darland� � � � M13 Irish Rc-B� � � � � � � � � � � � � 5:56.3� � � 18:26.7� � 45� � �
� 66 #572 Brandon Ray� � � � � � � � M11 Near Center-A� � � � � � � � � � 5:56.4� � � 18:27.2� � 46� � �
� 67 #596 Michael Hewitt� � � � � M12 South Temecula-B� � � � � � � 5:57.2� � � 18:29.7� � 47� � �
� 68 #667 Badone Sultessa� � � � � � M una90� � � � � � � � � � � � � � � � � � 5:57.3� � � 18:29.8� � � � � � � �
� 69 #609 Trace Lind� � � � � � � � � M10 Titans XC� � � � � � � � � � � � � � 5:57.5� � � 18:30.7� � 48� � �
� 70 #575 Zach Zywiak� � � � � � � � M10 Near Center-A� � � � � � � � � � 5:59.2� � � 18:36.0� � 49� � �
� 71 #592 Jack Balder� � � � � � � � M13 South Temecula-B� � � � � � � 6:01.0� � � 18:41.6� � 50� � �
� 72 #627 Benjamin Campbell� � M13 Una-Or-Portl� � � � � � � � � � � 6:01.4� � � 18:42.8� � � � � � � �
� 73 #573 Nick Taylor� � � � � � � � M13 Near Center-A� � � � � � � � � � 6:02.0� � � 18:44.7� � 51� � �
� 74 #578 Austin Frostad� � � � � M13 Near Center-B� � � � � � � � � � 6:04.3� � � 18:51.8� � 52� � �
� 75 #656 Kendrick Spiller� � � M11 Vancouver Wolf Pack� � � � 6:04.9� � � 18:53.7� � 53� � �
� 76 #595 Brenden Emery� � � � � � M12 South Temecula-B� � � � � � � 6:06.0� � � 18:57.0� � 54� � �
� 77 #670 Jason Morrison� � � � � � � M una93� � � � � � � � � � � � � � � � � � 6:08.3� � � 19:04.2� � � � � � � �
� 78 #652 Gaelen Moore� � � � � � � M12 Vancouver Th� � � � � � � � � � � 6:08.6� � � 19:05.0� � � � � � � �
� 79 #580 Zach Slaight� � � � � � � M10 Near Center-B� � � � � � � � � � 6:09.2� � � 19:06.8� � 55� � �
� 80 #577 Vance Collier� � � � � � M13 Near Center-B� � � � � � � � � � 6:09.4� � � 19:07.7� � 56� � �
� 81 #653 Greg Anderson� � � � � � M10 Vancouver Wolf Pack� � � � 6:09.6� � � 19:08.2� � 57� � �
� 82 #668 Tyler Heilman� � � � � � � � M una90� � � � � � � � � � � � � � � � � � 6:09.9� � � 19:09.0� � � � � � � �
� 83 #669 David Marre� � � � � � � � � � M una90� � � � � � � � � � � � � � � � � � 6:13.0� � � 19:18.7� � � � � � � �
� 84 #543 Justin Sawyer� � � � � � M10 Irish Rc-B� � � � � � � � � � � � � 6:14.4� � � 19:23.0� � 58� � �
� 85 #525 Brian Locke� � � � � � � � M10 Bronco TC� � � � � � � � � � � � � � 6:14.5� � � 19:23.3� � 59� � �
� 86 #579 Isaac Kitzan� � � � � � � M13 Near Center-B� � � � � � � � � � 6:18.2� � � 19:34.8� � 60� � �
� 87 #630 Daniel Stone� � � � � � � M12 Una-Or-Portl� � � � � � � � � � � 6:19.6� � � 19:39.2� � � � � � � �
� 88 #544 Sam Seno� � � � � � � � � � � M13 Irish Rc-B� � � � � � � � � � � � � 6:26.6� � � 20:00.9� � 61� � �
� 89 #639 Kyle DeGraaff� � � � � � M14 Una-Wa-La_ce� � � � � � � � � � � 6:36.0� � � 20:30.3� � � � � � � �
� 90 #649 Joe Balderston� � � � � M11 Vancouver Th� � � � � � � � � � � 6:40.9� � � 20:45.4� � � � � � � �
� 91 #658 Brent Wesockes� � � � � M11 Vancouver Wolf Pack� � � � 6:50.7� � � 21:16.0� � 62� � �
� 92 #659 Stephen Wu� � � � � � � � � M10 Vancouver Wolf Pack� � � � 6:55.8� � � 21:31.8� � 63� � �
� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � Team Scores� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
=================================================================================�
Rank Team� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � Total� � � 1� � � 2� � � 3� � � 4� � � 5� � *6� � *7� � *8� � *9�
=================================================================================�
� Results - Men� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 1 Raven Runners� � � � � � � � � � � � � � � 43� � � 1� � � 5� � � 6� � 12� � 19� � 39� � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:24:47.10� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 16:57.42� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 2 Little Branch XC Club-B� � � � � 50� � � 4� � � 7� � 10� � 11� � 18� � 23� � 44� � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:25:18.70� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 17:03.74� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 3 Stark St AC� � � � � � � � � � � � � � � � � 72� � � 2� � � 8� � � 9� � 16� � 37� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:25:52.20� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 17:10.44� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 4 Titans XC� � � � � � � � � � � � � � � � � � 128� � 21� � 22� � 24� � 28� � 33� � 48� � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:28:38.70� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 17:43.74� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 5 Loyola XC Club� � � � � � � � � � � � � 133� � 13� � 20� � 26� � 32� � 42� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:28:41.80� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 17:44.36� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 6 Bronco TC� � � � � � � � � � � � � � � � � � 146� � � 3� � 15� � 31� � 38� � 59� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:29:21.90� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 17:52.38� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 7 Near Center Striders I-A� � � 177� � 14� � 17� � 46� � 49� � 51� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:30:33.90� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 18:06.78� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 8 South Temecula XC Club-B� � � 188� � 25� � 35� � 40� � 41� � 47� � 50� � 54� � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:30:36.11� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 18:07.22� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 9 Vancouver Wolf Pack� � � � � � � � 203� � 29� � 30� � 34� � 53� � 57� � 62� � 63� � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:31:44.50� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 18:20.90� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� 10 Irish Rc-B� � � � � � � � � � � � � � � � � 234� � 27� � 43� � 45� � 58� � 61� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:33:50.70� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 18:46.14� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� 11 Near Center Striders I-B� � � 259� � 36� � 52� � 55� � 56� � 60� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:34:45.10� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 18:57.02� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
Results - Women
� � 1 Little Branch XC Club-G� � � � � 27� � � 3� � � 4� � � 5� � � 7� � � 8� � 10� � 13� � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:36:56.40� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 19:23.28� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 2 Aurora Runners� � � � � � � � � � � � � � 30� � � 1� � � 2� � � 6� � � 9� � 12� � 17� � 20� � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:36:44.30� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 19:20.86� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 3 South Temecula XC Club-G� � � � 74� � 11� � 14� � 15� � 16� � 18� � 21� � 25� � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:42:06.30� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 20:25.26� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 4 Aurora Runners-B� � � � � � � � � � � 114� � 19� � 22� � 23� � 24� � 26� � 27� � 29� � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:45:38.40� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 21:07.68� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � 5 Irish Rc-G� � � � � � � � � � � � � � � � � 154� � 28� � 30� � 31� � 32� � 33� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � Total Time:� 1:58:44.80� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � Average:� � � 23:44.96� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
Event 2 Boys 5k Run CC Championship
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Boerne XC Club 195 8 16 49 56 66 86 131
Total Time: 1:20:26.00
Average: 16:05.20
2 South Spokane XC Club 201 3 36 42 46 74 96 109
Total Time: 1:20:22.00
Average: 16:04.40
3 The Woodlands XC Club 207 15 19 34 64 75 114 116
Total Time: 1:20:33.90
Average: 16:06.78
4 Wilmette XC Club 208 28 31 33 35 81 82 117
Total Time: 1:20:42.00
Average: 16:08.40
5 Abq XC Club 236 4 9 53 72 98 102 132
Total Time: 1:20:37.20
Average: 16:07.44
6 Dana Point XC Club 238 24 26 47 65 76 100 150
Total Time: 1:20:55.40
Average: 16:11.08
7 North Spokane XC Club 239 2 13 38 83 103 121 123
Total Time: 1:20:32.50
Average: 16:06.50
8 American Fork XC Club 247 30 43 50 55 69 95 120
Total Time: 1:21:08.20
Average: 16:13.64
9 Manlius XC Club 270 39 40 41 70 80 133 136
Total Time: 1:21:22.90
Average: 16:16.58
10 Rhode Island XC Club 284 14 44 48 59 119 146 154
Total Time: 1:21:29.60
Average: 16:17.92
11 Cedar Park XC Club 289 6 25 37 99 122 126 153
Total Time: 1:21:21.90
Average: 16:16.38
12 Naperville XC Club 292 10 54 71 78 79 85 139
Total Time: 1:21:24.10
Average: 16:16.82
13 Elmhurst XC Club 295 12 20 61 97 105 111 125
Total Time: 1:21:24.50
Average: 16:16.90
14 Eden Praire XC Club 297 11 57 67 73 89 104 147
Total Time: 1:21:29.80
Average: 16:17.96
15 Simi Royal XC Club 311 17 29 58 77 130 142 143
Total Time: 1:21:42.90
Average: 16:20.58
16 Wayzata XC Club 312 27 51 52 90 92 94 108
Total Time: 1:21:44.00
Average: 16:20.80
17 Palos Verdes XC Club 325 18 22 68 93 124 134 140
Total Time: 1:21:46.00
Average: 16:21.20
18 Snellville XC Club 343 7 45 88 91 112 129 138
Total Time: 1:21:51.80
Average: 16:22.36
19 Burnt Hills XC Club 349 23 32 63 87 144 148 149
Total Time: 1:22:18.20
Average: 16:27.64
20 Arcadia XC Club 373 1 60 84 113 115 127 137
Total Time: 1:21:51.20
Average: 16:22.24
21 Germantown XC Club 422 21 62 101 110 128 135 141
Total Time: 1:22:52.20
Average: 16:34.44
22 Miami XC Club 481 5 106 107 118 145 151 152
Total Time: 1:23:30.50
Average: 16:42.10
Event 3 Girls 5k Run CC Championship
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Manlius XC Club 74 11 13 15 16 19 25 37
Total Time: 1:31:46.20
Average: 18:21.24
2 Kinetic XC Club 147 14 23 30 35 45 51 65
Total Time: 1:34:08.70
Average: 18:49.74
3 Fort Collins XC Club 161 18 20 21 31 71 79 100
Total Time: 1:34:23.20
Average: 18:52.64
4 Newhall XC Club 191 7 32 41 49 62 75 89
Total Time: 1:34:56.40
Average: 18:59.28
5 Rocky River XC Club 195 5 38 40 52 60 61 123
Total Time: 1:34:54.90
Average: 18:58.98
6 Blacksburg XC Club 223 2 6 55 72 88 148 151
Total Time: 1:34:48.50
Average: 18:57.70
7 Adirondack XC Club 284 8 12 36 112 116 124 138
Total Time: 1:36:13.60
Average: 19:14.72
8 Clifton Park XC Club 285 26 27 73 74 85 109 110
Total Time: 1:36:59.10
Average: 19:23.82
9 Pikes Peak XC Club 291 9 17 42 101 122 128 131
Total Time: 1:36:25.50
Average: 19:17.10
10 Newport Beach XC Club 313 29 33 76 80 95 113 115
Total Time: 1:37:30.00
Average: 19:30.00
11 Portland XC Club 318 10 56 78 84 90 141 143
Total Time: 1:37:18.20
Average: 19:27.64
12 Des Moines XC Club 326 1 3 87 117 118 127 146
Total Time: 1:36:34.10
Average: 19:18.82
13 Roanoke XC Club 330 24 47 59 86 114 142 149
Total Time: 1:37:43.40
Average: 19:32.68
14 Wilmington XC Club 346 4 39 66 97 140 150 153
Total Time: 1:37:38.40
Average: 19:31.68
15 Massachusetts XC Club 352 53 54 69 82 94 103 107
Total Time: 1:38:09.60
Average: 19:37.92
16 Kingwood XC Club 362 46 64 67 81 104 129 147
Total Time: 1:38:09.70
Average: 19:37.94
17 Manhattan Beach XC Club 367 43 63 70 92 99 135 152
Total Time: 1:38:16.20
Average: 19:39.24
18 Treasure Valley Harriers 395 22 50 96 108 119 126 154
Total Time: 1:38:43.60
Average: 19:44.72
19 Palatine XC Club 407 44 57 58 111 137 139 144
Total Time: 1:39:02.40
Average: 19:48.48
20 Elk River XC Club 418 28 34 106 120 130 132 145
Total Time: 1:39:10.50
Average: 19:50.10
21 Providence XC Club 447 48 68 77 121 133 134 136
Total Time: 1:39:53.50
Average: 19:58.70
22 Carroll XC Club 467 83 91 93 98 102 105 125
Total Time: 1:40:09.20
Average: 20:01.84